25 maja to dzień, w którym wszyscy powinniśmy pochylić się nad tematyką związaną z zaginięciami dzieci. Od 2001 roku kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, obchodzą Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego , ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku.
Każdego roku polska policja zajmuje się poszukiwaniami około pół tysiąca dzieci poniżej 12. roku życia. Część dzieci ginie w wyniku zaniedbań dorosłych opiekunów. Kolejne powody zaginięć małych dzieci to przestępstwa, a starszych – ucieczki z domu. Ta liczba mogłaby być mniejsza, gdybyśmy my – dorośli – przywiązywali większą wagę do tego, co dzieje się z naszymi dziećmi.
Przede wszystkim profilaktyka
Na świcie istnieje wiele organizacji zajmujących się zaginięciami ludzi. W Polsce najbardziej znaną jest Fundacja ITAKA, która m.in. zajmuje się profilaktyką zaginięć poprzez promowanie odpowiednich zachowań. Najważniejsze zalecenia to:
- Małego dziecka nigdy nie zostawiaj bez opieki; nigdy nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem!
- Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców;
- Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu;
- Dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką!
- Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, do supermarketu, na festyn, pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się ciebie!
- Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy.
Więcej informacji o ucieczkach i zaginięciach dzieci można znaleźć na stronie: www.nieuciekaj.pl