Hipotermia, to znaczne wychłodzenie ciała, spowodowane przedłużającym się lub nagłym wystawieniem ciała na działanie niskich temperatur. Jest bardzo częstym zagrożeniem życia i zdrowia, na które narażeni są piesi turyści.
Hipotermia może wystąpić nawet w przypadku umiarkowanych temperatur na zewnątrz, zwłaszcza, jeśli towarzyszy im wiatr i wilgoć. Najczęstsze symptomy to dreszcze, bełkotliwa mowa oraz apatia.
Aby zapobiec hipotermii zmień mokre ubranie na ciepłe i suche, załóż czapkę, postaraj się zjeść lub wypić coś ciepłego. Zapobiegaj odwodnieniu organizmu.
Odmrożenie, to uszkodzenie skóry i naskórka w wyniku działania niskich temperatur. Skóra wychłodzona jest zaczerwieniona, piecze i szczypie, może również pojawić się ból. Kolejny etap, to silny ból i suchość skóry. W miarę, gdy proces postępuje, skóra staje się blada, dochodzi do utraty czucia, a ból zanika. Pojawia się uczucie odrętwienia, zaś na skórze mogą wystąpić pęcherze.
Odmrożonych miejsc nie należy pocierać, ani masować. Pozbądź się biżuterii, postaraj się zabezpieczyć odmrożenia przed dalszym działaniem zimna. Nigdy nie stosuj gorących okładów. Zacznij od temperatur niższych niż 36°C, stopniowo do niej dochodząc. Jeśli na odmrożeniach pojawiły się pęcherze – nie przekłuwaj ich. W miarę możliwości zabezpiecz je jałowymi opatrunkami.
Porażenie cieplne zazwyczaj sygnalizują skurcze mięśni oraz silne pragnienie i nagłe, bardzo silne osłabienie. Wśród symptomów pojawiają się także: nadmierna potliwość, zawroty i bóle głowy, nudności oraz podwyższone tętno.
Udar cieplny, to poważne zaburzenie, spowodowane przegrzaniem głowy i szyi lub przebywaniem w gorącej i dusznej atmosferze o podwyższonej wilgotności, którego efektem jest zaburzenie regulacji cieplnej organizmu. Objawy udaru cieplnego są podobne do porażenia cieplnego. Zasadniczą różnicą jest brak pocenia się osoby poszkodowanej. Ponadto może dochodzić do utraty przytomności, a ciepłota ciała może przekroczyć 39°C. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Chorego w miarę możliwości należy umieścić w przewiewnym miejscu. Posadź go lub, jeśli jego twarz jest blada, ułóż z nogami podniesionymi do góry. Stosuj chłodne okłady z wody lub lodu (zwłaszcza na głowę oraz w miejscu przebiegu głównych arterii – pachy, pachwiny, szyja). Zapewnij mu jakąkolwiek formę wentylacji, nawet jeśli jest to jedynie wachlowanie złożoną mapą.